Flagowi Producenci

Logowanie

images.jpg

logo

Jako serwis laptopów i komputerów stacjonarnych w Zduńskiej Woli, Setup24.pl w trosce o swoich klientów przygotowała „niezbędnik” każdego użytkownika laptopa. Przedstawiamy w nim najważniejsze porady dotyczące prawidłowej obsługi i eksploatacji tego sprzętu.

 Porady jak dbać o laptopa


 

1. Prawidłowe chłodzenie

Laptop podobnie jak odkurzacz zasysa razem z powietrzem kurz i drobne zanieczyszczenia blokując normalny przepływ powietrza. Objawem tego jest częste włączanie się wentylatora, głośna praca oraz silne nagrzewanie się spodu komputera. Często te objawy uzupełnione są samoczynnym wyłączaniem się notebooka lub brakiem możliwości jego ponownego włączenia po dłuższej pracy.
Wysoka temperatura wewnątrz laptopa powoduje powstawanie naprężenia elementów elektronicznych na płycie głównej. Technologia ich montażu (BGA) jest podatna na powstawanie mikro-pęknięć w wyniku ich przegrzania. Każda taka naprawa notebooka będzie bardzo kosztowna.
Pamiętajmy o okresowych (przynajmniej raz do roku) przeglądach serwisowych naszego notebooka. Nie kładźmy go na kocu lub na pościeli tylko na gładkich i twardych powierzchniach. Odwdzięczy się on niezawodną pracą a nasz portfel też na tym skorzysta.

2. Zadbaj o baterię

W starszych laptopach nie „przeładowuj” baterii - gdy jest naładowana w 100 %, odłącz ładowarkę, a jeśli nie musisz przestawiać laptopa najlepiej w ogóle wyjmij baterię. Dzięki temu przedłużysz żywotność baterii i nie będziesz musiał jej zbyt szybko wymienić. Nowej generacji laptopy wyposażone są już zabezpieczenia.
Zasilacz laptopa zwykle dość mocno się grzeje. Unikajmy umieszczania go w takich miejscach, gdzie nie jest możliwe odprowadzanie ciepła. Jeśli pracujemy to zasilacz niech leży na podłodze i nie chowajmy go do szuflady.
Obecnie większość modeli zasilaczy jest raczej uniwersalna. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego do komputera potrzebującego 90 W nie należy podpinać zasilacza 60 W.

Jak można policzyć wymaganą moc?

Każdy zasilacz i każdy laptop powinien mieć tabliczkę znamionową. Znajdziecie na niej wartości napięcia i natężenia, odpowiednio w Voltach (V) i Amperach (A). Mnożąc jedno przez drugie, otrzymacie iloczyn który można przeliczyć na moc zasilacza. Przykład? 19 V x 2,15 A daje nam 40,85 W.

3. Laptop został zalany !!!      CO ROBIĆ???

  • w pierwszej kolejności zachowaj zimną krew, panika w niczym nie pomoże a może bardzo zaszkodzić
  • wyjmij wtyczką zasilacza od komputera i usuń baterię
  • nie zamykaj laptopa odchyl klapę na ile pozwolą zawiasy
  • odwróć komputer klawiaturą w dół, jak ciecz spłynie, wytrzyj wszelkie widoczne ślady zalania (ważne ze względu na szybką korozję delikatnych połączeń) udaj się do serwisu
  • nie próbuj samodzielnie naprawiać notebooka, ponieważ zalane podzespoły muszą zostać dokładnie umyte w myjce ultradźwiękowej 
  • pod żadnym pozorem nie włączaj komputera jeśli nie zostanie rozebrany i wysuszony.

4. Podkładki chłodzące

Nie daj się nabrać na podkładki chłodzące do laptopa. Większość z nich wprawia powietrze w taką cyrkulację, że laptop zasysa kurz i zanieczyszczenia do środka. Zamiast kupować tego typu gadżety, lepiej raz na jakiś czas oddać notebooka do czyszczenia do naszego serwisu.

5. Otwieranie i zamykanie klapy laptopa

Pamiętaj, że najsłabszym miejscem jest środek klapy matrycy, nie kładź na nią nic ciężkiego i unikaj punktowych obciążeń:
Otwieraj notebook unikając naprężenia ekranu tj. otwieraj jednoręcznie centralnie na jego środku.
Kontroluj pracę zawiasów, jeśli wyczujesz zwiększony opór lub nierówną pracę udaj się do serwisu gdyż jest to objaw zacierania się zawiasów. Jest to najczęściej występujące zaniedbanie w wyniku którego pęka dolna obudowa.
Pod żadnym pozorem nie przenoś laptopa za otwartą klapę, bo na pewno uszkodzisz matrycę.


Skontaktuj się z nami!

W przypadku problemów prosimy o kontakt pod numerem 697689924 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.